Home office – lákavá výhoda i zabiják realitních makléřů

V poslední době se hodně diskutuje o možnostech práce z domova. Opticky to někdy vypadá, že pracovat doma je sen téměř všech zaměstnanců, u kterých se automaticky předpokládá, že právě model „ráno vstanu, odejdu na pracoviště, tam pracuji a poté jdu zpět domů“, je něčím, co na svojí práci nejvíce nesnášejí. Ta železná pravidelnost, ta stále stejná kancelář a židle, ti stejní lidé a jejich neustále stejné řeči a také nějaký ten číhající šéfík, vzdálený maximálně přes chodbu…Jsou ale profese, kde je  práce z domova zcela samozřejmý, předpokládaný a v praxi vžitý model. Jednou z takových profesí je práce realitního makléře.

Hned na začátku je nutné upozornit, že takzvaný home office není jenom jeden, je to pracovní model, který může mít hned několik různých parametrů a podob. V našem případě je třeba rozlišit, zda pracuje z domova zaměstnanec nebo člověk, podnikatel, fyzická osoba s živnostenským listem, tedy typicky třeba realitní makléř. Rozdíl je v zásadě jediný, ale obrovský: zaměstnanec dostává úkoly, konkrétní přidělenou práci si nese na domácí pracoviště, často musí být přihlášený v systému na svém počítači a je kontrolovaný, denně prostě musí plnit přidělené úkoly. Nic nevymýšlí, má svoji jasně danou náplň práce za kterou je placený. Realitní makléř má naopak téměř neomezenou volnost, zda, jak a v jakém objemu bude pracovat z domova je pouze na jeho rozhodnutí.

Ve společnosti RE/MAX makléři vždy patří pod konkrétní kancelář, v našem případě v Brně, využívají její zázemí a značku, účastní se společných porad a školení, přímo v realitní kanceláři mohou jednat s klienty a podepisovat smlouvy. Podstatou realitní profese je ale práce v terénu, makléři absolvují měsíčně desítky prohlídek nemovitostí, náborových schůzek a setkání s potencionálními klienty, pracují v lokalitách na svém osobním marketingu. Jejich čas se tedy dělí na nutnou účast v kanceláři, terénní práci na zakázkách a organizační část, tedy zanášení nemovitostí do našeho systému a práce s ním, telefonování, vyřizování e-mailů, práce s dokumentací k zakázkám a příprava smluv, komunikace s advokáty, hypotéčními makléři, zařizování schůzek, práce s on-line marketingem apod. Z uvedeného je zřejmé, že realitní makléř má značný prostor pracovat i z pohodlí domova.

Za léta každodenní praxe s lidmi, kteří pracují v Brně realitách, po mnoha rozhovorech s úspěšnými i neúspěšnými  brněnskými i jinými realitními makléři a majiteli realitních kanceláří v Brně i v rámci republiky, jsem dospěl v této věci k závěru, který se pokusím zformulovat:

  1. Práce z domova je jednoznačným benefitem pro makléře, kteří jsou úspěšní. Tito lidé si dokáží svojí práci zorganizovat a ve výsledku jsou oproti zaměstnancům časově podstatně svobodnější. Nutno dodat, že úspěšný realitní makléř má spoustu práce a volného času celkově relativně málo, to na věci ale vůbec nic nemění.
  2. Home office je pro začínající realiťáky obecně velmi lákavý, jak už to ale se svobodou bývá, ani tu časovou každý nezvládne. Nemuset chodit do práce v jasně daném systému od –do vyžaduje osobní kázeň, organizační schopnosti , jistou sociální vyzrálost a také pochopení nejbližšího okolí, zejména v rodině.
  3. Výhodu práce z domova v realitním obchodování lépe zúročí lidé, kteří jsou na organizačně volnější režim už déle zvyklí, než bývalí zaměstnanci, kteří zatím poznali pouze práci svázanou  s kancelářemi zaměstnavatele.
  4. Praxe ukazuje, že hodně neúspěšných realitních makléřů umírá právě na přílišnou pracovní volnost a neschopnost zorganizovat si čas.

Závěr: Na práci z domova je v realitní branži třeba pohlížet jako na nespornou výhodu, tento benefit by ale každopádně neměl být pro nikoho jediným důvodem pro práci v tomto oboru. Zejména je dobré vědět, že podobně jako oheň, umí být  tzv. home office dobrý sluha, ale zlý pán.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>