Máte dobře promyšlený prodej vaší nemovitosti?

Rozhodnutí o prodeji vlastní nemovitosti pro vás nemusí být vůbec jednoduché, je to rozhodnutí, které může velmi ovlivnit váš další život. Pomiňme situaci, kdy už v podstatě nemáte na vybranou a prodat prostě musíte, třeba proto, že vás drtí hypotéka nebo jiné závazky, náklady na provoz nebo zdravotní stav a prodej se stává neodkladným. Většina majitelů, kteří zvažují prodej, ale na vybranou obvykle má, neexistuje u nich žádný fatální důvod, který by je k okamžitému prodeji nutil.  Co všechno by tedy měl člověk zvážit, než se rozhodne svojí nemovitost „dobrovolně“ prodat ?

V realitní praxi se často setkáváme s klienty, kteří se na nás obracejí s vážným úmyslem prodat, ale už při prvním rozhovoru s makléřem se ukazuje, že svůj budoucí prodej příliš promyšlený nemají.  Ba co hůř, nemají  jasno v základních otázkách s plánovaným prodejem nutně spojených. Problém nastává už třeba při více početném vlastnictví nemovitosti – tedy co na to třeba manželka, děti, sourozenci nebo další možní zákonní spoluvlastníci. Odpovědí  často bývá , že všechno je v pohodě a určitě se „doma nějak domluvíme“.  Postupně se od klienta dozvídáme, že v pohodě je jenom jeden ze dvou bratrů, druhý tvrdí, že peníze nepotřebuje a prodávat zatím rozhodně nechce, z prodeje rodného domu jsou rozpačité i děti, které mají úplně jiné plány a manželka  za těchto okolností radí zatím s prodejem počkat. V takovou chvíli musí každý slušný realitní makléř říci klientovi, že to není tak jednoduché, že nerozhoduje sám a aby svoje úsilí věnoval spíše než okamžitému prodeji diplomatickému  jednání v rodině a případně návštěvě advokáta. Ten mu přesně vysvětlí jeho prodejní možnosti  a povinnosti vůči ostatním spoluvlastníkům, tedy jak je to se všemi těmi souhlasy, nesouhlasy, předkupními právy, podílovým spoluvlastnictvím, vyplácením či společným jměním manželů nebo co ve vztahu k nemovitostem znamená rozvod či dědické řízení z pohledu zákona.

Doporučení:  Vlastní-li nemovitost více vlastníků, věnujte maximální pozornost komunikaci mezi všemi zúčastněnými, nepodceňujte situaci, nepředpokládejte automatický souhlas s vašimi záměry, nespěchejte, poraďte se se zkušeným realitním makléřem a je-li to nutné i s advokátem. Prodej za nevyjasněných podmínek může být velmi problematický i nemožný.

Dalším problémem bývá nepromyšlený postup klienta po prodeji nemovitosti. Klient často přesně neví, jak a kde bude po prodeji bydlet, nezná přesné odpovědi na otázky typu z města na venkov či z venkova do města, nákup další nemovitosti nebo pronájem, novostavba nebo starší nemovitost, byt či dům, s rodiči a dětmi nebo bez nich apod. Tady je opět velmi důležitá komunikace se všemi lidmi, kterých se změna bydlení týká nebo týkat může, snažte se zúžit počet variant a detailně vše rozmyslet, rámcové představy obvykle nestačí.

Doporučení: Prodávejte svojí nemovitost až ve chvíli, kdy máte jasno o svých dalších plánech, všechny zásadní otázky by měly být zodpovězeny ještě před samotným prodejem a nikoliv „za pochodu“.  Zkuste si konkrétně představit, jak bude vypadat váš „život po prodeji“.

Často se setkáváme i se situací, kdy prodávající klient má sice jasnou představu  o svém dalším bydlení , ale vychází z předpokladu, že za svojí prodanou nemovitost obdrží určitou konkrétní částku. Pokud je tato částka nereálná a neodpovídá situaci na trhu, hrozí, pokud prodej skutečně začne, že se za vysněnou cifru prostě prodat nepodaří.  Dobrý makléř by měl takového klienta upozornit na rizika, zkusit mu na základě zkušeností a analýzy navrhnout cenu opravdu reálnou a tedy prodejní.

Doporučení:  Snažte se uvažovat racionálně a netvořte cenu vaší nemovitosti k případnému prodeji sami, stanovení ceny nemovitosti není jednoduchá disciplína a vyžaduje profesionální práci. Mělo by platit, že vaše plány s dalším bydlením po prodeji (ale i třeba se závazky a dalšími finančními potřebami), by měly být v relaci s dobře stanovenou cenou reálně očekávatelnou z prodeje – neohýbejte tedy prodejní cenu domu či bytu podle vašich následných potřeb.

A závěr? Rozhodně nepodceňujte přípravu na prodej  vaší nemovitosti, dobře promyslete všechny okolnosti a snažte se mít ještě před započetím vlastního prodeje jasný názor, ujasněte si vaše možnosti a případná úskalí s prodejem spojená se nebojte sami před sebou přiznat. Nespěchejte, pokud nemusíte! Realitní praxe ukazuje, že dobře promyšlený a klientem připravený prodej bývá nejenom úspěšný, ale i prostý vašich zbytečných stresů, kterých je při prodeji vašeho domu, bytu, chaty, chalupy nebo zahrady, logicky už tak dost.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>